Miyom Belirtileri

Miyom Belirtileri

 
Miyom BelirtileriMiyomlar rahimdeki iyi huylu (kanser olmayan) tümörlerdir. Miyom kadın üreme organlarındaki en sık tümör tipidir. Tüm kadınların yaklaşık %20-25’inde oluşurlar. miyomlar oldukça sık görülmelerine rağmen onlara neyin neden olduğu konusunda çok az şey bilinmektedir fakat kadınlık hormonu olan öströjen büyümelerini hızlandırdığı bilinmektedir.

Miyomların çoğu, hatta bazen büyükleri bile, hiç belirti vermezler. Adet değişiklikleri, ağrı, karında şişlik hissi genel miyom belirtileridir. Belirtilere neden olmayan, küçük olan veya menopoza yaklaşan bir kadında oluşan miyomlar genellikle tedavi gerektirmezler. Bununla birlikte belirli bulgu ve şikayetler tedaviyi gerekli kılabilir ve miyom yada miyomla birlikte rahmin alınması gerekebilir. Eğer hamileyseniz ve miyomlarınız varsa muhtemelen ne siz ne de bebeğiniz için problemlere neden olmazlar.

Miyom tedavi edilmezse rahme bir sapla bağlı olan miyomlar burkulabilir. Bu, ağrı, bulantı veya ateşe neden olabilir. miyomlar iltihaplanabilir. miyomlar, kısırlık da yapabilir. Bir çiftin kısırlığının nedeni miyomsa birçok kadın tedavi olduktan sonra hamile kalabilir.

Miyom Belirtileri Nelerdir?

 
Miyomektomide belirtilerin %30’u kadarı şiddetli şikayetler verir. Bunun sebebi miyomun iyi huylu bir kitle olmasıdır. Ancak özellikle miyomlar (submuköz) rahim içinde bulunuyor ise hastada kanamaya neden olurlar. Uzun adet dönemi geçirilmesine, kısa kısa kan akıntılarına sebebiyet verir. Bu yüzden hasta tam olarak adet döneminden toparlanamaz.

Miyom Belirtileri

 
1. Uzun ve şiddetli geçirilen pıhtılı adet kanamaları
2. Adet dışı kanamaları
3. Sırtta ve bacak kısımlarında oluşan ağrılar
4. Cinsel ilişki esnasında derin ağrı hissi
5. Rahimin ön duvarında oluşan miyomların idrar torabısına baskı yapması sonucu oluşan sık idrara çıkma hali
6. Arakaya doğru büyümüş miyomların kalın bağırsaklara baskı yapması sonucu oluşan sürekli kabızlık ve gaz şikayetleri

Miyom Tipleri

 
Miyom rahim kasını meydana getiren hücrelerden gelişen büyümedir. Miyomların büyüklüğü, şekli ve yerleşimi çok değişir. Rahmin içinde, dış yüzeyinin üzerinde, duvarının içinde görülebilir veya sap gibi bir yapı ile ona bağlı olabilirler.

Miyomlar, küçük, bezelye kadar büyümelerden büyük, 10-15 cm’den daha iri, yuvarlak olanlara kadar olmak üzere değişik büyüklüktedirler. İrileştikçe, rahmin dışının olduğu gibi içinin de biçimini bozabilirler. Bazen, miyomlar alt karını veya karnı tamamen dolduracak kadar irileşebilirler.

Bir kadının sadece bir miyomu veya değişen irilikte birçok miyomları olabilir. Tek başına mı yoksa grup halinde mi oluşacaklarını öngörmek zordur. Çok uzun bir zaman boyunca çok küçük kalabilirler, aniden hızla büyür veya birkaç yıl boyunca yavaşça büyürler. Büyümelerini öngörmek zor olduğundan miyomları tedavi etmek zor olabilir.