Miyom Nedir?

Miyom Nedir?

 

miyom ultrason

Miyom USG Görüntüsü

Miyomlar, rahim ve rahim ağzında görülen normal dışı düz kas dokusu büyümeleridir. Nedeni kesin olarak bilinmemekle birlikte kadınlık hormonunun büyümesine yol açtığı düşünülen miyomlar, gebelik sırasında, salınan östrojen miktarı arttığından miyomlar bu dönemde büyür. Menopoz döneminde ise östrojen düzeyi azalır ve miyomlar küçülür. 40 yaşın üzerindeki kadınların yüzde 40’ında miyom vardır ve miyomu olan kadınların yaklaşık yüzde 75’i miyomunun olduğunun farkında değildir. Birçok miyom hiçbir belirti vermez. Miyomların yol açtığı yakınmalar; miyomların büyüklüğü, yerleşim yeri ve sayısına göre değişir.

Miyomlar en fazla 35-45 yaş arasında görülmektedir. Ergenlik dönemlerinde miyom görülen kadın sayısı oldukça az olmakla birlikte menopoza girildikten sonra da miyom görülme sıklığı düşmektedir. Buna rağmen, menopoz öncesinde miyom tanısı konulmuş kadınların bazılarında menopoza girildikten sonra hastalığın hızla ilerlediği görülmektedir. Miyomların belirtileri, rahim içerisinde veya çevresinde daha çok hangi organa yakın olduklarına bağlı olarak değişmektedir.

Miyomların Belirtileri

 
Birçok miyom hiçbir bulgu vermez. Miyomların yol açtığı yakınmalar; miyomların büyüklüğü, yerleşim yeri ve sayısına göre değişir. Miyomların en sık yol açtığı yakınmalar: Kasık ve karın ağrısı, kasıkta ve karında dolgunluk ve basınç hissi, cinsel ilişki sırasında ağrı, fazla ve uzun süren adet kanaması ve ara kanamalardır.

Rahim içinde bulunan miyomlar kısırlığa neden olabilir. Çocuk sahibi olamayan vakaların yüzde 2-3’ünde kısırlık nedeni miyomlardır. Miyomu olan kadınlarda düşük görülme ihtimali de yüzde 40 gibi yüksek oranlara ulaşabilir. Basit jinekolojik muayene ile miyomların tanısı konulabilir.

Miyomlar erken dönemdeki gebelik, yumurtalık ve bağırsak tümörleri ile karışabildiğinden hastalara mutlaka detaylı inceleme yapılmalıdır. Miyom tedavisinde tüm miyomların cerrahi ile çıkarılmasına gerek yoktur. Ağrı, basınç hissi, düzensiz ve aşırı kanama yakınmaları olmayan hastaların düzenli kontrolleri yapılarak miyom boyutları takip edilmesi yeterlidir.

Miyom Nedir Nasıl Tedavi EdilirMiyomların En Temel Belirtileri;

  • Adet dönemlerinde çok fazla kanama,
  • Adet sonrasında aralıklarla açık renkte kanama,
  • Cinsel ilişki ve adet dönemlerinden sonra bel ve kuyruk sokumunda ağrı hissedilmesi,
  • Sık idrara çıkma isteği,
  • Karın ve rahim bölgesinde gözle fark edilecek şekilde büyüme,
  • Ayrıntılı yapılan kısırlık testlerinde de bazı durumlarda miyomların tüpleri tıkadığı görülmektedir.
  • Ayrıca miyomlar, barsaklarda oluşturdukları basınçtan dolayı kabızlığa da sebep olmaktadırlar.